Ieder jaar wordt er door verschillende organisaties een “Gouden Eikel” uitgereikt aan een persoon die, of een bedrijf of instantie dat, de grootste miskleun heeft gemaakt, een persoon die, of een bedrijf of instantie dat zich schuldig heeft gemaakt aan zakkenvullerij of een persoon die, of een bedrijf of instantie dat zich schuldig heeft gemaakt aan ander asociaal gedrag. De bekendste instantie die de “Gouden Eikel” ooit heeft gewonnen is de gemeente Raalte* in 1994.
*“Gouden Eikel” voor de gemeente Raalte:
De gemeente Raalte is de bekendste instantie die de “Gouden Eikel” ooit heeft gewonnen doordat deze “Gouden Eikel” aan de burgemeester van Raalte, Willem Zuidwijk, uitgereikt werd door Bavo Galema namens het programma “Ook dat nog” van de KRO. De uitreiking van deze “Gouden Eikel” werd, dankzij de enorme hoge kijkcijfers van het programma “Ook dat nog”, door zo’n 4,3 miljoen mensen bekeken. De gemeente kreeg de “Gouden Eikel” naar aanleiding van de Drostenkamp affaire**. De uitreiking van deze “Gouden Eikel” leidde in 2007 tot nog een affaire waar de gemeente Raalte mee in het nieuws kwam. In februari 2007 bleek de “Gouden Eikel” namelijk te zijn verdwenen uit de kamer van de burgemeester en de gemeentesecretaris en hij is, ondanks de zoekactie die de gemeente heeft gevoerd, nooit meer teruggevonden.
** De Drostenkamp affaire:
De Drostenkamp affaire heeft al met al zo’n 10 jaar geduurd. De Drostenkamp affaire betrof de gang van zaken omtrent de herinrichting van het natuurgebied met de naam Drostenkamp. Na de omstreden herinrichting van het natuurgebied heeft de gemeente Raalte haar eigendomsrechten van de vijver Drostenkamp om niet overgedragen aan het Waterschap Groot Salland. Dit heeft als voordeel dat de gemeente Raalte niet meer opdraait voor de dure baggerwerkzaamheden die de vijvers met zich meebrengen. De gemeente Raalte blijft wel verantwoordelijk voor de rest van het gebied.
Waar komt de “Gouden Eikel” vandaan?
De “Gouden Eikel” is, anders dan de trofee doet vermoeden, afgeleid van het scheldwoord eikel. Met het scheldwoord eikel wordt echter geen eikel uit een boom bedoeld maar het is de triviale benaming voor de glans. In eerste instantie was het de bedoeling om de trofee de “Gouden Glans” te noemen maar daar werd vanaf gezien omdat gevreesd werd dat heel veel mensen aanstoot zouden nemen aan een trofee in de vorm van een grote vergulde glans.